Taibukas nutifon – tuleviku ajasäästja

15183840_1125191457530592_117544205_o

Kristin Rebane

Kui tänapäeval enda ümber ringi vaadata, võib tunduda, et noortele on telefon käe külge kasvanud ning nad ainult oma nutiseadme ekraani näevadki. Seega otsustasin uurida, mis seda afääri ülal hoiavad.  

Esmalt uurisin, millist telefoni rakendust laagrilised kõige sagedamini kasutavad. Konkurentsitult kõige populaarsemaks äpiks osutus Facebook’i Messenger, mille kasuks otsustas 37 küsitletud noort 62-st.

8 küsitletut otsustas, et nende eredat telefoni ekraani täidab suurema osa ajast piltide jagamise äpp Instagram. 7-le aga tundus, et nende nutimobiilis on pidevalt lahti Facebook. Lisaks kasutatakse palju ka Snapchat’i, veidi vähem aga Twitterit, Tumblerit ja Redditit.

Laagrilistel oli ka küllaga ideid, milliseid äppe veel leiutada võiks. Kuna noortele on õppimine jätkuvalt raske, tuli mõte, et võiks olla rakendus, mis teeb ära kodutööd. Ilmselt on nende tegemiseks liiga vähe aega, sest samuti sooviti ka, et ta nutiseade aega juurde oskaks teha või aitaks lausa teleporteeruda.

Õppimine on samas noortele jaoks ka tähtis ning seega oleks kasulik, kui oleksid äpid, mis aitaksid neid õigekirja ja korrektse tõlkimisega. Samuti on murepunktiks puuduv ajakirjanduslik äpp, mis kõik väärtlugemise ühte kohta sorteeriks.

Lisaks on laagriliste jaoks prioriteediks toit, sest mitu korda pakuti ka äppi, millega saaks toitu koju tellida. Tuli ka humoorikaid ideid – keegi arvas, et oleks vaja rakendust,  mis aitab naistest aru saada ning kellelegi meeldiks äpp, mis paneks ta lendama. Noorte seas oli ka tuulepäid, kes sooviksid, et nutitelefon nende kadunud asju üles leiaks.  Reisihuvilised soovisid aga äppi, kus oleks kirjas kõikide riikide eripärad, kohalike soovitatud toidukohad ja muud huvitavat.

Muidugi pole sotsiaalmeedia ja fantaseerimine ainsad asjad, millega laagrilised tegelevad. Veebipõhise suhtluskeskkonna kõrvalt jõuab 15 noort 62-st ka Spotify’st muusikat kuulata ning 12 vaatavad meelsamini Youtube’st videoid. Ilmselgelt leidus meedialaagris ka inimesi, kes loevad netipõhiseid ajalehti.

Aega noortel telefoniekraani vaadates ikka kulub, aga kahjuks peavad nad seni sellega arvestama, kuni keegi leiutab äpi, mis neile aega juurde genereeriks.