Lõpeta kollase lume söömine!

img_7590Foto: Andres Kõljalg

Kelli Riim

Asi pole minus, asi on sinus – sind ei õpetatud, et kollast lund ja meediat ei peaks tarbima. Küll aga on praegustele õpilastele võimalik anda meediaõpetust, millega tänapäevases infoülekülluse virvarris hakkama saada.

Õnneks on paljude koolide õppekavades meediaõpetus juba olemas. See kipub küll olema natuke kuiv ja teoreetiline, aga tegelikult annab see õpilasele kõik vajalikud tööriistad meedia hindamiseks. Tugev aluspind on seega olemas. Lisaks meedia kriitilisele tarbimisele õpetatakse mitmetes koolides ka seda, kuidas ise meediat teha.  Järjest rohkemates koolides on koolilehed, -blogid ja –raadiod. Esiteks aitab praktiseerimine õpilastel mõelda tuleviku peale, näiteks mitmed minu kooli endised koolilehe tegijad õpivad nüüd ajakirjandust, kommunikatsiooni või küljendamist. Teiseks kujundavad valminud koolimeediaväljaanded koolist muljet ka ülejäänud maailmale, kes ei pruugi teada, mis vastava kooli seinte vahel tegelikult toimub.

Meediaõpetus peaks inimesele meelde tuletama, et kõike, mida meedia väidab, ei saa tõe pähe võtta. Oskus meedias kajastatavat filtreerida on elementaarne ning vajalik igaühele.